Maria Janecka-Wasowska

ur. 1928
zm. 2012

Urodziła się w Warszawie. Nazywała się Maria Dobrzyńska. Była córką znakomitej przedwojennej aktorki Janiny Janeckiej i siostrą utalentowanej aktorki Jagny Janeckiej. Poszła w ich ślady kiedy skończyła się wojna. Została aktorką. Równie utalentowana jak Jej matka i siostra. Na scenie występowała jako Maria Janecka. Śliczna, drobna, pełna uroku. Mądra, inteligentnam wielkiej wrażliwości i dobroci.

Debiutowała rolą Isi w pierwszym powojennym „Weselu” Wyspiańskiego w reżyseri Kazimierza Wilamowskiego. Ponadto grała w sztuce Alfreda de Musseta w „Nie igra się z miłością” w reżyserii CzesławaSzpakowicza. Zagrała Rozalkę. W roli Barona wystąpił jej przyszły mąż, późniejszt Starszy Pan z Kabaretu Starszych Panów. Kolejne role Marii Janeckiej to Helcia w „Żeglarzu”, Pernette w „Szczęśliwych dniach” i Stefa w „Zaporze”. Następnie Sierotka Marysia w bajce Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w reżyserii Leonii Jabłonkówny oraz Małgosia w „Osiem lalek i jeden miś”. Potem grała Franciszkę w „Magazynie Małgorzaty Charette” Hanny Januszewskiej u boku wielkiej aktorki Leokadii Pancewicz-Leszczyńskiej i Szirin w znakomitym przedstawieniu Nazima Hikmeta „Legenda o miłości” w reżyserii Jerzego Rakowieckiego.

Jej aktorstwo cechowała prostota i głębia przeżyć. Po raz ostatni pojwiła się na scenie w roku 1959, grając po raz drugi Marysię w „Krasnoludzkach ii sierotce Marysi”. Tym razem w reżyserii i scenografii Jana Marcina Szancera.