Dariusz Kuc

ur. 1956
zm. 2012

W 1983 r. Dariusz Kuc ukończył Wydział Operatorski łódzkiej PWSFTviT. Jako autor zdjęć zadebiutował w roku 1985 filmem „Spowiedź dziecięcia wieku” w reż. Marka Nowickiego.

Jako autor zdjęć filmowych współpracował z Krzysztofem Kieślowskim – zrealizował zdjęcia do „Dekalogu VII”. Był także autorem zdjęć do„Pierścionka z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy, „Końca gry” Feliksa Falka, „Pożegnania z Marią” Filipa Zylbera i „Rewizyty” Krzysztofa Zanussiego. Współpracował także z Wojciechem J. Hasem.  

Zrealizował zdjęcia do ponad dwudziestu spektakli Teatru Telewizji.

To dzięki zaangażowaniu Dariusza Kuca, który w 2011 r. objął tytuł prezesa Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego STOFF/PSC instytucja ta przeszła reorganizację. Zarząd  STOFF/PSC pod przewodnictwem Kuca zorganizował szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym, m.in. konferencję poświęconą jakości projekcji kinowej czy seminarium dla dziennikarzy i krytyków filmowych podczas Festiwalu Plus Camerimage 2011. Był inspiratorem otwarcia się Stowarzyszenia na świat – PSC nawiązało kontakty międzynarodowe, m.in. z IMAGO, czyli międzynarodową federacją stowarzyszeń operatorskich, a także z narodowymi stowarzyszeniami autorów zdjęć filmowych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.