Witold Pograniczny

ur. 1940
zm. 2008

  dziennikarz muzyczny, jeden z pierwszych redaktorów Programu III Polskiego Radia.

Witold Pograniczny urodził się 10 października 1940 roku w Warszawie. Po raz pierwszy wystąpił na antenie radiowej 7 grudnia 1958 roku w programie Rozgłośni Harcerskiej pt. "30 minut rytmu". Program współtworzył z Markiem Gaszyńskim.
 
W roku 1963 rozpoczął pracę w redakcji muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia. Prowadził m.in. programy "Piosenki jakich nie było", "Mój magnetofon", "Przebój za przebojem", "Muzyczna poczta UKF", "Nowe, nowsze i najnowsze", "Dobre głosy, dobre piosenki" czy "Niedziela będzie dla nas". Był także współautorem audycji "Magazyn Muzyki Młodzieżowej - Studio Rytm" w Programie Pierwszym oraz "Głosy, instrumenty, nastroje" w Programie Drugim. W latach 1974-78 pisał również felietony muzyczne do tygodnika "Perspektywy". Ostatnio współpracował z Programem Pierwszym Polskiego Radia, gdzie prowadził "Kalendarium Muzyczne".
 
"To była postać absolutnie wyjątkowa, to on nas uczył słuchania muzyki rozrywkowej. Zawsze interesowała go muzyka popularna, rozrywkowa. Można powiedzieć, że dziennikarsko stworzył big-beat, to on pierwszy puszczał piosenki Czesława Niemena. Prowadził pierwsze festiwale w Opolu i Sopocie, a nawet szczeciński Festiwal Młodych Talentów z lat 50." - opowiadał PAP dziennikarz muzyczny Polskiego Radia, Paweł Sztompke.
 
Jak podkreślił, Pograniczny z radiem związany był od 50 lat i podczas tegorocznego festiwalu Jazz Jamboree miał odbyć się specjalny koncert, na którym wspólnie z Markiem Gaszyńskim miał obchodzić swój jubileusz. "Niestety ten jubileusz już się nie odbędzie. Witek chorował od wielu miesięcy, jednak nikt z nas nie chciał wierzyć, że tak szybko może od nas odejść" - powiedział Sztompke.