Stanisław Czarny

ur. 1930
zm. 2019

Płk. dypl. pil. Stanisław Czarny urodził się 1 kwietnia 1930 r. na Ziemi Jasielskiej. Po ukończeniu  szkoły średniej w Jaśle w 1948 roku został przyjęty do OSL w Dęblinie. Promowany 8 maja 1951 r. na stopień podporucznika pilota. Szkolił w pilotażu kolejnych podchorążych.

W 1956 roku został przeniesiony do 33 pułku lotnictwa bombowego w Modlinie. W 1961 roku został dowódcą 33 pułku bombowego.

W latach 1063-1966 studiował w ASG w Rembertowie. Po studiach trafił do 15 Dywizji Lotnictwa Bombowego a następnie do Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego.

1 lutego 1973 r. został dowódcą 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego na Okęciu.

Był wymagającym dowódcą, doskonalił załogi w niełatwej sztuce pilotażu na kolejnych typach samolotów, umiejętnie dobierał załogi do trudnych i odpowiedzialnych misji lotniczych. Dużo uwagi poświęcał tzw. „pułkowej dyplomacji”, obsługa VIP-ów nie była łatwym zadaniem. Załogi dzięki Jego zabiegom  osiągały mistrzostwo w tej dziedzinie. Przez okres 13-letniego dowodzenia spec pułkiem zdobył sobie niebywały szacunek i uznanie, zarówno ze strony podwładnych jak i osób i instytucji obsługiwanych przez pułk. Potrafił łączyć fachowość i pryncypialność z ogromną kulturą osobistą, stąd określenie „wychowawca VIP-ów”.

Łącznie wylatał ponad 7600 godzin na wielu typach samolotów: na LIM-ach i MIG-ach, na IŁ-28, JAK-40 i TU-134.

W 1986 roku powierzono Mu misję restrukturyzacji istniejącego Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych w nowoczesne Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Został pierwszym Dyrektorem Naczelnym tego przedsiębiorstwa.

Odznaczenia:

  • Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Zasłużony Pilot Wojskowy.