Krzysztof Zaleski

ur. 1948
zm. 2008

 reżyser teatralny, aktor, dyrektor i redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia i Dyrektor Teatru Polskiego Radia

Krzysztof Zaleski urodził się w 1948 roku w Świętochłowicach, był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST.

Związany ze scenami warszawskimi, Zaleski był reżyserem w Teatrze na Woli, w Teatrze Współczesnym i w Teatrze Dramatycznym. Od 1988 roku współpracował z Teatrem Ateneum i Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego.

Szerszej publiczności znany jest z ról filmowych. Wystąpił między innymi w „Gorączce”, „Szansie”, a także w serialu telewizyjnym „Zmiennicy”.

Ponadto zagrał w filmach: „Niedzielne dzieci”, „Próba ognia i wody”, „Człowiek z żelaza”, „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”, „Ekstradycja 2”, „Sztos”, „Cudownie ocalony”, „Summer Love”, „Drugi sztos”.

Krzysztof Zaleski reżyserował recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zrealizował także spektakl muzyczny, blues-operę Jacka Kaczmarskiego „Kuglarze i wisielcy” w Teatrze Nowym w Poznaniu i spektakl baletowy do muzyki Igora Strawińskiego „Święto wiosny” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Znajomi i bliscy wspominają Go jako człowieka niezwykłego, pogodnego, otwartego na innych. Osobę na której zawsze można było polegać oraz jako wspaniałego, barwnego artystę.